Wyszukiwarka

Wyszukiwarka

Jesteś tutaj: Start / O szkole

O szkole

 

Setki zapisanych stron w kronikach, wielu nauczycieli i dyrektorów, tysiące absolwentów,

dziesiątki wydarzeń doniosłych i mniej ważnych. 

Dwie wojny światowe, przemiany ustrojowe, zmiany na lepsze. 

A ona trwa … jest stałym punktem na mapie w naszych sercach 

 

 Szkoła w Gołębiewku  

 

  

Zapisy z kronik szkolnych

 

 • „Jeszcze długo przed I wojną światową, około 1906r., powstała tutejsza szkoła. Do roku 1918  istniała jako szkoła dworska, a następnie jako jednoklasowa publiczna szkoła powszechna. Wsie: Gołębiewek, Ryków i Krzesin tworzyły wtedy jeden majątek ziemski.”
 • „Po parcelacji majątku Gołębiewek i Krzesin w 1925r. tereny wsi Gołębiewek Stary i Gołębiewek Nowy zapełniły się ludnością osiedleńczą pochodzącą z powiatu łowieckiego. Na skutek tego zaszła potrzeba rozbudowy szkoły w Gołębiewku. Zaznaczyć należy, że szkoła nie posiadała budynku własnego, lecz mieściła się w pomieszczeniach wynajętych (państwa Tokarzewskich i Gałązków).”
 • „W początkach 1930r. dzięki usilnym staraniom kierownictwa szkoły przystąpiono do budowy własnego lokalu.”
 • „1 stycznia 1931r. szkoła została przeniesiona do nowo wybudowanego budynku. W 1934r. otoczono ją parkanem.”
 • „10 marca 1940r. podczas zajęć lekcyjnych szkoła została zamknięta przez żandarmerię niemiecką, inwentarz szkolny i prywatne własności kierownika szkoły Leonarda Gandziarka zapieczętowane i zarekwirowane.”
 • „27 stycznia 1958r. o godzinie 2.15 w nocy wybuchł pożar w budynku służbowym kierownika szkoły. Ogień objął szczyt budynku szkolnego. W bardzo krytycznym momencie na rozpaczliwe wołania przybiegli najbliżsi sąsiedzi, którzy ofiarnie walczyli z płomieniami. Dzięki przytomności i natychmiastowej akcji zapobiegawczej groźny płomień po półgodzinnej walce został stłumiony.”
 • W okresie od 2 do 5 maja 1958r. młodzież szkolna klas starszych posadziła 360 sztuk jarzębin. Obsadzono drogę wiodącą do Gołębiewka Starego. Uczniowie klasy VII w celu upamiętnienia swoich ostatnich dni zasadzili 100 drzewek przy budynku szkolnym. Przed zasadzeniem kierownik szkoły zapoznał dzieci z ich pięknym czynem przynoszący pożytek całemu społeczeństwu.”
 • W okresie od 2 do 5 maja 1958r. młodzież szkolna klas starszych posadziła 360 sztuk jarzębin. Obsadzono drogę wiodącą do Gołębiewka Starego. Uczniowie klasy VII w celu upamiętnienia swoich ostatnich dni zasadzili 100 drzewek przy budynku szkolnym. Przed zasadzeniem kierownik szkoły zapoznał dzieci z ich pięknym czynem przynoszący pożytek całemu społeczeństwu.”
 •  „Rok szkolny 1966/67. W tym roku wprowadzono w życie klasę VIII. Wszystkie dzieci podlegają przedłużonemu o jeden rok obowiązkowi szkolnemu. Szkoła nasza stanęła przed dużymi trudnościami, albowiem nauka odbywać się będzie tylko w 4 izbach lekcyjnych na dwie zmiany. Nie ma też żadnych widoków w najbliższych latach na budowę nowego budynku, względnie rozbudowę starego. Lekcje będą się odbywać przeciętnie do godziny 17 przy stanie 182 uczniów . . . ”
 • „10 czerwca 1980r. Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Gołębiewku składa meldunek Naczelnikowi Urzędu Gminy Kutno o zakończeniu prac rodziców przy ogrodzeniu tutejszej placówki oświatowej. Czyn społeczny włożony w wyżej wymienione prace szacuje się na przeszło 35 tysięcy złotych. W pracy wzięło udział przeszło 40 rodziców. Dużą pomoc okazała również młodzież klas starszych. Dyrektor szkoły składa serdeczne podziękowania Urzędowi Gminy, dyrekcji gminnych szkół, wszystkim pracującym rodzicom, nauczycielom i uczniom za patriotyczną postawę i zrozumienie potrzeby wspaniałego czynu dla szkoły oraz bezpieczeństwa dzieci.”
 •  „Komitet Organizacyjny Dożynek Gminnych odbytych w Gołębiewku dnia 14 września 1986r. pragnie wyrazić serdeczne podziękowania za bezpośredni wkład w organizację i przebieg święta plonów. Wysiłek ten jest wyrazem waszego pełnego zaangażowania w życie pracę wsi polskiej i polskiego rolnictwa.”
 • „Rok szkolny 1988/89. W tym roku szkolnym doprowadzono wodę do budynku szkolnego.”
 • 12 czerwca 1994r. Po rocznej pracy firmy „Budrox” młodzież nasza może cieszyć się nowym budynkiem szkolnym. Budynek powstał dzięki staraniom wójta Tadeusza Ozdowskiego i całej Rady Gminy Kutno. Dzięki ich zaangażowaniu i środkom finansowym (cały ciężar inwestycji poniosła gmina Kutno) mamy pięć izb lekcyjnych z prawdziwego zdarzenia. Całe środowisko wsi włączyło się czynnie do prac porządkowych i organizacyjnych.”
 • „24 maja 1995r. pierwszy raz w historii szkoły gościł w jej progach dostojny gość – ksiądz biskup Zawitkowski.”
 • „29 maja 1999r.odbyła się uroczystość oddania nowego obiektu szkoły (II części). Godzina 11.00 piękny słoneczny dzień i tyle radości. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: przedstawiciele władz oświatowych, posłowie, księża z parafii Dybów, władze samorządowe z wójtem Jerzym Bryłą na czele. Młodzież przedstawiła część artystyczną. Rada Pedagogiczna włożyła ogrom pracy w przygotowanie tej uroczystości. Słowa podziękowania od dyrektor Krystyny Pawlak za zaangażowanie i wkład pracy usłyszeli rodzice, wójt Jerzy Bryła oraz prezes OSP Andrzej Siuda.”
 • „2 grudnia 2000r. Tego dnia nasza szkoła otrzymała imię Władysława Stanisława Reymonta. Przygotowywaliśmy się do tej chwili bardzo długo. Odwiedziliśmy Łódź, z którą pisarz był długo związany, Lipce, gdzie toczy się akcja powieści „Chłopi”. Uczestniczyliśmy w zlocie szkół Reymontowskich w Węgrowie. Zdobywaliśmy wiedzę o patronie. Tego dnia licznie zgromadzeni zaproszeni goście mogli zobaczyć miedzy innymi inscenizację, której wykorzystane zostały fragmenty „Chłopów”. Młodzież w barwnych strojach ludowych prezentowała się malowniczo.”
 • „3 września 2004r. odbyła się uroczystość oddania do użytku hali sportowej przy Zespole Szkól w Gołębiewku. W nowo oddanej hali stanęła prawie naturalnych rozmiarów grecka świątynia, nawiązująca do starożytnych idei olimpijskich. Ową dekoracją samodzielnie postawiły dzielne kobiety, które pracy się nie boją, czyli nauczycielki zespołu szkół. Pan wójt Jerzy Bryła poproszony został o zapalenie symbolicznego znicza olimpijskiego. Młodzież przedstawiła program artystyczny tematycznie nawiązujący do starożytnych igrzysk olimpijskich. Najbardziej wysportowani popisywali się w pokazach gimnastycznych. Zaproszeni goście nie ukryli zachwytu patrząc na piękny nowy obiekt sportowy z nowoczesnym zapleczem: pomieszczeniem na zajęcia korekcyjne, przebieralniami, łazienkami z natryskami.”
 • „13 października 2006r.  – uroczyste obchody 100-lecia szkoły. Kilka dni przed uroczystymi obchodami 100-lecia szkoły na wniosek dyrektora szkoły, rady pedagogicznej, uczniów i rodziców Rada Gminy Kutno zmieniła nazwę szkoły i nadano imię Zespołowi Szkół. Obecnie pełna nazwa naszej szkoły to „Zespół Szkół im. Wł. St. Reymonta w Gołębiewku. Szkoła Podstawowa w Gołębiewku, Gimnazjum w Gołębiewku”. Nasz patron Wł. St. Reymont w swojej powieści „Chłopi” napisał „Dzieciom szkoła bardziej jest potrzebna niźli buty”. Słowa te oddają stuletnią historię naszej szkoły.”

Środa, 2016-06-01

Imieniny: Gracji, Jakuba
Czerwiec
pnwtsrczptsond
12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930
 • Kutno 001
 • 17.9°C
 • zachmurzenie całkowite
 • Wiatr: 3.24m/s E
 • Ciśnienie: 1011.53 hPa
 • Wilgotność: 93%
 • Wschód słońca: 04:26
 • Zachód słońca: 20:54
 • Źródło: OpenWeatherMap